  • XF-01000-2120
XF-01000-2120
advertisement
Manufacturer No:
XF-01000-2120
Manufacturer:
Amgis, LLC
HK JDW NO:
34-XF-01000-2120
Package:
Datasheet:
XF-01000-2120
Description:
XFMR TOROIDAL 2 X 120V 1000VA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XF-01000-2120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    16lbs 7.3kg
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    167.64mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Toroidal
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 8.32A Series 4.16A
  • Power - Max
    1000VA
  • Voltage - Primary
    117V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 117V Series 234V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    83.82mm