  • XMC1401Q048F0128AAXUMA1
XMC1401Q048F0128AAXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XMC1401Q048F0128AAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XMC1401Q048F0128AAXUMA1
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller XMC1000 Series 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10878
Step5Bar-code shipping tag
XMC1401Q048F0128AAXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XMC1000
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Additional Feature
    CONNECTIVITY, PERIPHERALS CONSIDERED FROM SDOC
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    48MHz
  • RAM (bytes)
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    7mm