  • XN0460400L
XN0460400L
advertisement
Manufacturer No:
XN0460400L
HK JDW NO:
590-XN0460400L
Description:
TRANS NPN/PNP 20V/10V MINI6
Step5Bar-code shipping tag
XN0460400L
    SOT-23-6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    2004
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    NPN AND PNP
  • Transistor Type
    NPN, PNP
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    400mV
  • Max Collector Current
    500mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    200 @ 500mA 2V / 100 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    400mV @ 20mA, 500mA / 300mV @ 8mA, 400mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    10V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    20V 10V
  • Transition Frequency
    200MHz
  • Max Breakdown Voltage
    10V
  • Frequency - Transition
    200MHz 130MHz