  • XR16C854DCV-F
XR16C854DCV-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16C854DCV-F
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
HK JDW NO:
493-XR16C854DCV-F
Package:
64-LQFP
Datasheet:
XR16C854DCV-F
Description:
5V V 1.6mm mm 10mm mm 70°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260
Purchasing and Inquiry
XR16C854DCV-F Overview
There is a cost-effective 64-LQFP package available for this product.The transmission of data takes place over 4, QUART channels.In terms of packaging, Tray is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.A configuration of 64 terminations is used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.At present, this electronic part has a status of Active.In order to communicate data, there are 4 serial I/Os.You can mount it by using Surface Mount.With a supply voltage of 2.97V~5.5V, it operates.There is a 32MHz clock frequency for this IC.A few characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.Maximum operating temperature is 70°C.
XR16C854DCV-F Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 32MHz
XR16C854DCV-F Applications
There are a lot of MaxLinear, Inc. XR16C854DCV-F UARTs applications.
  • Gaming Terminals
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Point-of- Sale Terminals
  • Network Management
  • Telecommunication Network Routers
  • Portable and battery operated devices
  • Cellular Phones DataPort
  • Ethernet Network Routers
  • Router C ontrol
  • Handheld Computers
Step5Bar-code shipping tag
XR16C854DCV-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.25 MBps
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    128 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal Oscillator, Timer/Counter
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    32MHz