  • XS300286 BK008
XS300286 BK008
advertisement
Manufacturer No:
XS300286 BK008
Manufacturer:
Alpha Wire
HK JDW NO:
41-XS300286 BK008
Package:
Datasheet:
XS300286 BK008
Description:
SLEEVING 2.86" ID POLY HF 25' BK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XS300286 BK008
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Material
    Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -45°C~120°C
  • Published
    2011
  • Series
    FIT® XS-300
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut, Fungus Resistant, Tight Weave, Vermin Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Fuel Resistant
  • Environmental Protection
    Corrosion Resistant, Environment Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Length
    25.00' 7.62m
  • Diameter - Outside
    2.950 (74.93mm)
  • Diameter - Inside
    2.860 (72.64mm)
  • Wall Thickness
    0.045 1.14mm