  • XVT1LUY48D
XVT1LUY48D
advertisement
Manufacturer No:
XVT1LUY48D
Manufacturer:
SunLED
HK JDW NO:
739-XVT1LUY48D
Package:
Datasheet:
XVT1LUY48D
Description:
LED 4.8MM YELLOW DIFFUSED RA CBI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XVT1LUY48D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Shape
    ROUND
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • Voltage - Rated
    1.95V
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX/BAG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Single
  • Current
    140mA
  • Viewing Angle
    60°
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    19.05mmx3.81mm
  • Luminous Intensity
    14 mcd
  • Lens Type
    Diffused, Tinted
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Overall Height
    6mm