  • XW2C-20G6-IO16
XW2C-20G6-IO16
advertisement
Manufacturer No:
XW2C-20G6-IO16
HK JDW NO:
607-XW2C-20G6-IO16
Package:
Datasheet:
Description:
TERMINAL BLOCK 20POS PLC IN/OUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XW2C-20G6-IO16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~55°C
  • Published
    2004
  • Series
    XW2C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    125VAC 24VDC
  • Process Side Connection
    Terminal Blocks - Screw Connection
  • Control Side Connection
    Rectangular, Male
  • Positions / Poles
    20
  • Control Side Cable Retainer
    Latches
  • Current Rating (Per Contact)
    1A
  • Length
    5.866 149.00mm
  • Width
    1.575 40.00mm