  • YB16SKW01-5D24-JD
YB16SKW01-5D24-JD
advertisement
Manufacturer No:
YB16SKW01-5D24-JD
HK JDW NO:
558-YB16SKW01-5D24-JD
Package:
Datasheet:
YB16SKW01-5D24-JD
Step5Bar-code shipping tag
YB16SKW01-5D24-JD
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Bushing, Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YB
  • Published
    2011
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Amber Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC