  • YB16SKW03
YB16SKW03
advertisement
Manufacturer No:
YB16SKW03
HK JDW NO:
558-YB16SKW03
Package:
Datasheet:
YB16SKW03
Step5Bar-code shipping tag
YB16SKW03
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Bushing, Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    5
  • Actuator Travel
    1.4986 mm
  • Bushing Length
    0.37 inch
  • Body Height
    10.5156mm
  • Actuator Length
    0.327 inch