  • YB16WCKG01-1F02-JF
YB16WCKG01-1F02-JF
advertisement
Manufacturer No:
YB16WCKG01-1F02-JF
HK JDW NO:
558-YB16WCKG01-1F02-JF
Step5Bar-code shipping tag
YB16WCKG01-1F02-JF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Bushing, Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2VDC