  • YB216CWCKW01-5D24-EB
YB216CWCKW01-5D24-EB
advertisement
Manufacturer No:
YB216CWCKW01-5D24-EB
HK JDW NO:
558-YB216CWCKW01-5D24-EB
Package:
Description:
Illuminated Pushbutton Switches Series YB2 Illuminate Pshbutton
Step5Bar-code shipping tag
YB216CWCKW01-5D24-EB
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    YB2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    25mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Yellow (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Amber
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Length
    25mm