  • YB26WCKG01-2CF24-JB
YB26WCKG01-2CF24-JB
advertisement
Manufacturer No:
YB26WCKG01-2CF24-JB
HK JDW NO:
558-YB26WCKG01-2CF24-JB
Step5Bar-code shipping tag
YB26WCKG01-2CF24-JB
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Mount
    Front, Panel
  • Contact Plating
    Gold
  • Housing Material
    Polyamide
  • Published
    2011
  • Series
    YB
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
    Standard, Illuminated
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC