  • YC164-FR-0712KL
YC164-FR-0712KL
advertisement
Manufacturer No:
YC164-FR-0712KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-YC164-FR-0712KL
Package:
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
YC164-FR-0712KL
Description:
Quantity:
In Stock : 83
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YC164-FR-0712KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    YC164
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Convex
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    12kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Applications
    DDRAM, SDRAM
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    4
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm