  • YDZVFHTR16
YDZVFHTR16
advertisement
Manufacturer No:
YDZVFHTR16
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-YDZVFHTR16
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
YDZVFHTR16
Purchasing and Inquiry
YDZVFHTR16 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 10μA @ 11V.A voltage of 10% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V volts.This device can only be operated when the working test voltage is set to 10mA.
YDZVFHTR16 Features
reverse leakage current of 10μA @ 11V
10μA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
YDZVFHTR16 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor YDZVFHTR16 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
YDZVFHTR16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 11V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    500mW
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Voltage Tol-Max
    10%
  • Working Test Current
    10mA