  • YW80C186XL25
YW80C186XL25
advertisement
Manufacturer No:
YW80C186XL25
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-YW80C186XL25
Package:
Datasheet:
Description:
Microprocessor 80-Pin 25MHz
Purchasing and Inquiry
YW80C186XL25 Overview
In order to provide high reliability, advanced packaging method Bulk is used. CPUs operate with a frequency of 25MHz Hz. The datasheets for 80 pins provide details. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 70°C. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. We expect the CPU's top frequency to be 25MHz. Micro processors can be used from 5V. 5V is the CPU core voltage. normal operation of the microprocessor should not require the device to be powered by a voltage higher than 5.5V. Micro processors should be supplied with 4.5V as their lowest voltage.
YW80C186XL25 Features
YW80C186XL25 Applications
There are a lot of Intel YW80C186XL25 Microprocessor applications.
  • PDAs, game consoles
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Teletext terminals
  • Network application field
  • Network communication, mobile communication field
  • Fire detection & safety devices
  • Oscilloscopes
  • Television
  • Calculator
  • Robots
Step5Bar-code shipping tag
YW80C186XL25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    25MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency (Max)
    25MHz