  • Z-15GNJ55-B
Z-15GNJ55-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GNJ55-B
HK JDW NO:
607-Z-15GNJ55-B
Package:
Datasheet:
Z-15GNJ55-B
Description:
Basic / Snap Action Switches Flexible Rod Screw Term
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GNJ55-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Weight
    48g
  • Actuator Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Z
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP62
  • Depth
    17.45mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Spring, Rod
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    15A
  • Operating Force
    50gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@14VDC
  • Pretravel
    0.787 (20.0mm)
  • Pre-Travel-Max
    20 mm
  • Length
    49.2mm
  • Width
    111.3mm
  • Body Height
    25.5mm