  • Z8F0131HJ020SG
Z8F0131HJ020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0131HJ020SG
HK JDW NO:
899-Z8F0131HJ020SG
Package:
28-SSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Z8F0131HJ020SG
Description:
1KB 1K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0131 28 Pin 3.3V 28-SSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 3179
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0131HJ020SG
  • Package / Case
    28-SSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    Z8F0131
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    25
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
    Z8
  • Max Frequency
    20MHz
  • Height Seated (Max)
    1.99mm