  • Z8F021AHH020SG2156
Z8F021AHH020SG2156
advertisement
Manufacturer No:
Z8F021AHH020SG2156
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F021AHH020SG2156
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F021A 20MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 16895
Step5Bar-code shipping tag
Z8F021AHH020SG2156
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F021A
  • Interface
    IrDA, UART, USART
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V