  • Z8F021ASB020EG
Z8F021ASB020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F021ASB020EG
HK JDW NO:
899-Z8F021ASB020EG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F021A 8 Pin 20MHz 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3891
Step5Bar-code shipping tag
Z8F021ASB020EG
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
    Encore!® XP®
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    220mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F021A
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    6
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Connectivity
    IrDA, UART/USART
  • Bit Size
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    Z8
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • CPU Family
    Z8
  • Height Seated (Max)
    1.73mm