  • Z8F041AQB020EG
Z8F041AQB020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F041AQB020EG
HK JDW NO:
899-Z8F041AQB020EG
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Z8F041AQB020EG
Description:
4KB 4K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F041A 8 Pin 20MHz 3V 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7725
Step5Bar-code shipping tag
Z8F041AQB020EG
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    220mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F041A
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    6
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    IrDA, UART/USART
  • Bit Size
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    Z8
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    Z8
  • Height Seated (Max)
    1mm