  • Z8F0821HH020EC
Z8F0821HH020EC
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0821HH020EC
HK JDW NO:
899-Z8F0821HH020EC
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F0821HH020EC
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0821 20 Pin 20MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 4198
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0821HH020EC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z8F0821
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, IrDA, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.98mm