  • Z8F0821HH020SG
Z8F0821HH020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0821HH020SG
HK JDW NO:
899-Z8F0821HH020SG
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0821 20 Pin 20MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 8268
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0821HH020SG
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    430mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F0821
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, UART, USART
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    Z8
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.73mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5.3mm