  • Z8F1621VN020EG
Z8F1621VN020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F1621VN020EG
HK JDW NO:
899-Z8F1621VN020EG
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F1621 44 Pin 20MHz 3.3V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 8665
Step5Bar-code shipping tag
Z8F1621VN020EG
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F1621
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    16mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    Z8
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    16.585mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm