  • Z8F2422AR020SC
Z8F2422AR020SC
advertisement
Manufacturer No:
Z8F2422AR020SC
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F2422AR020SC
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Z8F2422AR020SC
Description:
24KB 24K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F2422 64 Pin 20MHz 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 15249
Step5Bar-code shipping tag
Z8F2422AR020SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z8F2422
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    24kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    24KB 24K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    11.7mA