  • Z8F2480HJ020EG
Z8F2480HJ020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F2480HJ020EG
HK JDW NO:
899-Z8F2480HJ020EG
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
24KB 24K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F2480 28 Pin 20MHz 2.7V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 14286
Step5Bar-code shipping tag
Z8F2480HJ020EG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F2480
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    3K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
    Z8
  • Number of Programmable I/O
    37
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.99mm