  • ZL50075GAG2
ZL50075GAG2
advertisement
Manufacturer No:
ZL50075GAG2
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ZL50075GAG2
Package:
324-BGA
Datasheet:
ZL50075GAG2
Description:
324 Terminations324 Pin ZL50075 Telecom device1 Circuits
Purchasing and Inquiry
ZL50075GAG2 Overview
A 324-BGA package saves space on a board.In order to pack telecommunications equipment, Tray is used.Telecommunications equipment is mounted with type Surface Mount.1 circuits are used in this telecom IC .Telecom circuit is possible to increase efficiency by providing 1.71V~1.89V with a higher voltage.Reliable performance can be offered when the operating temperature is set at -40°C~85°C.A Surface Mount-axis mounts telecom switching.324 terminations can be found in the configuration.It operates at a voltage of 1.8V.This telecom interface contains 324 pins.Telecom switching's base part number of ZL50075 can be a method to find more related parts.Designers have a great deal of flexibility with this telecom circuit due to its operation with the supply current provided by 500mA.In the Other Telecom ICs subcategory, telecommunications device belongs.Having 64 ports is part of telecom product's design.
ZL50075GAG2 Features
Available in the 324-BGA package
Operating supply current of 500mA
ZL50075GAG2 Applications
There are a lot of Microchip Technology ZL50075GAG2 Telecom applications.
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • Intelligent PBX
  • Interfaces to SONET STS-1 Networks
  • Router
  • CSU/DSU E1 Interface
  • SDH Multiplexers
  • Channel Banks
  • Fiber
  • PBXs channel bank
  • Digital Cross-Connect Systems
Step5Bar-code shipping tag
ZL50075GAG2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    324-BGA
  • Number of Pins
    324
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    ZL50075
  • Function
    Switch
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    500mA