  • ZMY12-GS18
ZMY12-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMY12-GS18
HK JDW NO:
884-ZMY12-GS18
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ZMY12-GS18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZMY12-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 9V
  • Power Dissipation
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    60mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W