  • ZMY15-GS08
ZMY15-GS08
advertisement
Manufacturer No:
ZMY15-GS08
HK JDW NO:
884-ZMY15-GS08
Datasheet:
ZMY15-GS08
Description:
ZENER DIODE 9Ohm ±5% 15V 500nA @ 11V 175°C 1W 2 Terminations ZENER DO-213AB, MELF (Glass)
Step5Bar-code shipping tag
ZMY15-GS08
  • Operating Temperature
    175°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Impedance
    9Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 11V
  • Power Dissipation
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    6.76%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    49mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    5.2mm