  • ZMY6V2-GS18
ZMY6V2-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMY6V2-GS18
HK JDW NO:
884-ZMY6V2-GS18
Datasheet:
ZMY6V2-GS18
Purchasing and Inquiry
ZMY6V2-GS18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.45%).A zener current of 128mA makes it highly flexible in terms of design.
ZMY6V2-GS18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 2V
500nA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 128mA
ZMY6V2-GS18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
ZMY6V2-GS18
  • Operating Temperature
    175°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Impedance
    2Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 2V
  • Power Dissipation
    1W
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    128mA