  • ZR40401F25TC
ZR40401F25TC
advertisement
Manufacturer No:
ZR40401F25TC
HK JDW NO:
233-ZR40401F25TC
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ZR40401F25TC
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23
Step5Bar-code shipping tag
ZR40401F25TC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZR404
  • Pin Count
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    120mA
  • Current - Output
    15mA
  • Reference Type
    Shunt
  • Nominal Input Voltage
    2.45V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    60μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    45μVrms
  • Length
    2.86mm