  • ZXCW8100S28TC
ZXCW8100S28TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXCW8100S28TC
HK JDW NO:
233-ZXCW8100S28TC
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ZXCW8100S28TC
Description:
1W WAudio Amplifiers1.85mm mm5.6mm mm28 pins28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
ZXCW8100S28TC Overview
The package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) contains it.The device is in the form of Tape & Reel (TR) .Amp parts is configured to produce 2-Channel (Stereo) as Amp partss output.This electrical device is classified as type Class D .In a computer or other communication device, there are 28 pins, which are pronged contacts.Amp parts is mounted in the way of Surface Mount .This electrical device is powered by 3V~3.6V volts.The operation of Digital Inputs, I2S, Mute, PWM, Short-Circuit and Thermal Protection, SPI, Tone and Volume Control can be ensured.The operating temperature should not exceed -40°C~85°C TA °C.Amp parts is a member of the ZXCW8100 family.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount .The maximal Output Power of this electronic part is 1W kWh per hour.Amp parts is a part of the Acoustar?, NOVALOAD? series.Amp parts operates wAmp partsh the maximal operating temperature of 85°C to ensure Amp partss reliabilAmp partsy.In order to ensure reliability, it is designed to operate at a minimal operating temperature of -40°C °C.As long as external factors do not affect it, it consumes 112mA of quiescent current.
ZXCW8100S28TC Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
ZXCW8100 family
1W kWh per hour
Acoustar?, NOVALOAD? series
ZXCW8100S28TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXCW8100S28TC audio amplifiers applications.
  • High-frequency data acquisition systems
  • Professional videography
  • Video and image computer boards
  • Broadcasting
  • Information processing
  • Proportional counter tubes
  • Power control
  • Integrator and differentiator circuits
  • Power transmission
  • ECG equipment
Step5Bar-code shipping tag
ZXCW8100S28TC
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-SSOP
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Acoustar™, NOVALOAD™
  • Feature
    Class D
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    ZXCW8100
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Quiescent Current
    112mA
  • Output Power
    1.4W
  • Input Offset Voltage (Vos)
    300mV
  • Max Output Power
    1W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    1W x 2 @ 4Ohm
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm