  • ZXFV203N14TA
ZXFV203N14TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXFV203N14TA
HK JDW NO:
233-ZXFV203N14TA
Package:
SO
Datasheet:
ZXFV203N14TA
Description:
14 Terminations14 Pin Video Amps Modules 3 Functions600 V/μs Min -40°C Max 85°C
Purchasing and Inquiry
ZXFV203N14TA Overview
Tape & Reel (TR) is how class d amplifier's packaged.In order to save space, class d amp is included in the package SO.A pin count of 14 is present on this amplifier.There are 14 terminations on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 210MHz.A copy of this audio power amplifier can be found in Audio/Video Amplifiers.A 7.5mA supply current is used for operation.Using 14 pins, amplifier ic is constructed.There should be a minimum temperature of 85°C.Minimum operating temperature is -40°C.At the present time, there are 3 channels available.The consumer IC type of the amplifier is VIDEO AMPLIFIER.As a mounting method, Surface Mount is used.There is a supply type of Dual associated with it.
ZXFV203N14TA Features
Audio/Video Amplifiers subcategory
14 pins
3 channels
ZXFV203N14TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXFV203N14TA Video Amps and Modules applications.
  • Telematics control unit
  • Automotive head unit
  • Professional Audio Equipment
  • Car Audio
  • High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
  • External Audio Amplifiers
  • Audio Test and Measurement
  • Broadcast Studio Equipment
  • Microphone Preamplifiers
  • Set-Top Box
Step5Bar-code shipping tag
ZXFV203N14TA
  • Package / Case
    SO
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    3
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Slew Rate
    600 V/μs
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Supply Type
    Dual
  • Bandwidth
    210000 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    5.25V
  • -3db Bandwidth
    210MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    4.75V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Consumer IC Type
    VIDEO AMPLIFIER
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm