  • ZXM64P035L3
ZXM64P035L3
advertisement
Manufacturer No:
ZXM64P035L3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXM64P035L3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ZXM64P035L3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Bulk 75m Ω @ 2.4A, 10V ±20V 825pF @ 25V 46nC @ 10V 35V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 3989
Step5Bar-code shipping tag
ZXM64P035L3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Weight
    6.000006g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    -35V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    -12A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.5W Ta 20W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    20W
  • Turn On Delay Time
    4.4 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    75m Ω @ 2.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    825pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.3A Ta 12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    46nC @ 10V
  • Rise Time
    6.2ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    35V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    29.2 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Recovery Time
    30.2 ns
  • Height
    4.82mm
  • Length
    16.51mm
  • Width
    10.66mm