  • ZXMD65P03N8TA
ZXMD65P03N8TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMD65P03N8TA
HK JDW NO:
233-ZXMD65P03N8TA
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXMD65P03N8TA
Description:
MOSFET 2P-CH 30V 3.8A 8-SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXMD65P03N8TA
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    73.992255mg
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    -30V
  • Max Power Dissipation
    1.75W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    -4.4A
  • Base Part Number
    ZXMD65P03
  • Pin Count
    8
  • Number of Channels
    2
  • Turn On Delay Time
    3.8 ns
  • Power - Max
    1.25W
  • FET Type
    2 P-Channel (Dual)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    55m Ω @ 4.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    930pF @ 25V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25.7nC @ 10V
  • Rise Time
    6.4ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Fall Time (Typ)
    26.2 ns
  • Turn-Off Delay Time
    49.5 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.8A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • FET Feature
    Standard
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm