  • ZXMS6004FFQTA
ZXMS6004FFQTA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6004FFQTA
HK JDW NO:
233-ZXMS6004FFQTA
Package:
SOT-23-3 Flat Leads
Datasheet:
ZXMS6004FFQTA
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? Series SOT-23-3 Flat Leads
Purchasing and Inquiry
ZXMS6004FFQTA Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).This file is included in package SOT-23-3 Flat Leads.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.The temperature should be set to -40°C~125°C TA to ensure reliable functioning.There are 1 outputs available on this lighting driver.It uses a supply voltage of 3.3V 5V to operate.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.Currently, the LED driving board is equipped with Auto Restart features.It contains 3 terminations.This results in the maximum output current dropping to 1.3A to meet the operation criteria.A component of this type is included in the Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? series.The LED driver can also be used to produce HIGH RELIABILITY.As a whole, there are 1 elements.The LED driver has SWITCHING transistor applications.
ZXMS6004FFQTA Features
Additional features like HIGH RELIABILITY
Transistor applications such as SWITCHING
ZXMS6004FFQTA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6004FFQTA Power Switches ICs applications.
  • Hot Swap
  • PDAs
  • Hot Swap
  • Mobile Communication Devices
  • Notebook PC
  • Smartphone and PDA
  • Notebook and Tablet Computers
  • Hot Swaps
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • USB Ports/Hubs
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6004FFQTA
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-3 Flat Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    1.3A
  • Number of Elements
    1
    Low Side
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
    General Purpose
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On (Typ)
    350m Ω
  • Drain to Source Resistance
    350mOhm