  • ZXMS6005DN8-13
ZXMS6005DN8-13
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6005DN8-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMS6005DN8-13
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXMS6005DN8-13
Description:
N-Channel PMIC INTELLIFET? Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ZXMS6005DN8-13 Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).This package is included in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The LED driver is mounted as Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TA for reliable operation.There are 2 outputs available on this lighting driver.In order to operate, it requires a voltage supply of 3.3V 5V.It has a maximum output voltage of N-Channel volts.Currently, the LED driving board is equipped with Auto Restart features.In this case, the LED driving board can produce only 1.8AV as its maximum output.This electrical component is included in the INTELLIFET? series.
ZXMS6005DN8-13 Features
ZXMS6005DN8-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6005DN8-13 Power Switches ICs applications.
  • Set-top-box
  • Wireless Headsets
  • Portable GPS
  • Storage Drives
  • HDD, SSD
  • Wireless Modem Data Cards
  • PC Card Hot Swap
  • Set-Top Boxes
  • PC Cards
  • Portable Devices
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6005DN8-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    INTELLIFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.8A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    150m Ω