  • 0.5-50-3903-BLUE
0.5-50-3903-BLUE
advertisement
Manufacturer No:
0.5-50-3903-BLUE
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-0.5-50-3903-BLUE
Package:
Datasheet:
0.5-50-3903-BLUE
Description:
TAPE DUCT CLOTH BLUE 1/2"X 50YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0.5-50-3903-BLUE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    3903
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Blue
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Vinyl
  • Tape Type
    Duct Cloth
  • Temperature Range
    200°F 93°C Max
  • Length
    150' 45.7m 50 yds
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2
  • Thickness
    0.0065 6.5mils 0.165mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
74653
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25