  • 0101YA1R8CAT2A
0101YA1R8CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0101YA1R8CAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0101YA1R8CAT2A
Package:
0101
Datasheet:
Description:
1.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0101
Step5Bar-code shipping tag
0101YA1R8CAT2A
  • Package / Case
    0101
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.8pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Size Code
  • Positive Tolerance
    13.8889%
  • Negative Tolerance
    13.8889%
  • Height
    0.22mm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm