  • 015401.5DRT
015401.5DRT
advertisement
Manufacturer No:
015401.5DRT
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-015401.5DRT
Package:
2-SMD, Square End Block with Holder
Datasheet:
015401.5DRT
Description:
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
015401.5DRT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder, Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Body Material
    Ceramic, Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNI-BLOK® 154T
  • Size / Dimension
    0.383Lx0.198W x 0.150 H 9.73mmx5.03mmx3.81mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    93mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    5.03mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    CSA; METI; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    PSE, UL
  • Body Length or Diameter
    9.73mm
  • Physical Dimension
    9.73mm x 5.03mm x 3.81mm
  • Working Voltage
    125V
  • Power Dissipation
    125W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    3.65
  • DC Cold Resistance
    0.093Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    NANO
  • Fuse Current
    1.5A
  • Height
    3.81mm