  • 02013A1R5CAQ2A
02013A1R5CAQ2A
advertisement
Manufacturer No:
02013A1R5CAQ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-02013A1R5CAQ2A
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
02013A1R5CAQ2A
Description:
1.5pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
02013A1R5CAQ2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Length
    609.6μm
  • Width
    304.8μm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm