  • 0201YA2R7BAT2A
0201YA2R7BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0201YA2R7BAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0201YA2R7BAT2A
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
0201YA2R7BAT2A
Description:
2.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0201YA2R7BAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Pd/Ag Termination
  • Height
    0.33mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm