  • 0201ZG103MAT2A
0201ZG103MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0201ZG103MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0201ZG103MAT2A
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
10000pF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0201ZG103MAT2A
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm