  • 020301.5H
020301.5H
advertisement
Manufacturer No:
020301.5H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-020301.5H
Package:
2-DIP (0.400, 10.16mm)
Datasheet:
020301.5H
Description:
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
020301.5H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 020301.5H.
    Select All
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    4.191mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP (0.400, 10.16mm)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FLAT-PAK® 203
  • Size / Dimension
    0.372Lx0.250W x 0.165 H 9.45mmx6.35mmx4.19mm
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    39mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    6.35mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    9.45mm
  • Physical Dimension
    9.45mm x 6.35mm x 4.19mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.85
  • DC Cold Resistance
    0.039Ohm