  • 0215.315MXEP
0215.315MXEP
advertisement
Manufacturer No:
0215.315MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0215.315MXEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0215.315MXEP
Description:
Cartridge Fuses 250V .315A Slo-Blo
Step5Bar-code shipping tag
0215.315MXEP
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    215
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.886L 6.00mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PRE ARCHING TIME: OPEN WITHIN 5 MILLISEC AT 1000% RATED CURRENT
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    315mA
  • Reference Standard
    CE; IEC; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, SEMKO, UL, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Current
    315mA
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Melting I2t
    0.975
  • DC Cold Resistance
    0.88Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Current
    3.15A
  • Diameter
    6mm