  • 021502.5MXESPP
021502.5MXESPP
advertisement
Manufacturer No:
021502.5MXESPP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-021502.5MXESPP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
021502.5MXESPP
Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
021502.5MXESPP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    215SP
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    31mOhm
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CE; CQC; CSA; IEC; KC; PSE; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    22.29
  • DC Cold Resistance
    0.0386Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    22 J
  • Fuse Current
    2.5A
  • Body Height
    20mm