  • 0216.800HXP
0216.800HXP
advertisement
Manufacturer No:
0216.800HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0216.800HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0216.800HXP
Description:
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0216.800HXP
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    295mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    800mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Response Time
    Fast Blow
  • Melting I2t
    0.285
  • DC Cold Resistance
    0.295Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    800mA
  • Diameter
    5mm