  • 0217.080MXP
0217.080MXP
advertisement
Manufacturer No:
0217.080MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0217.080MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0217.080MXP
Description:
Cartridge Fuses 250 V 0.08A 5x20mm Fast Acting
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0217.080MXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    217
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    7.89Ohm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    80mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; KC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Current
    80mA
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    7.89Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Outside Diameter
    5.2 mm
  • Fuse Current
    80mA
  • Diameter
    5mm
  • Body Height
    20mm