  • 021802.5HXP
021802.5HXP
advertisement
Manufacturer No:
021802.5HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-021802.5HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
021802.5HXP
Description:
Fuse Miniature Slow Blow Acting 2.5A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Bulk
Step5Bar-code shipping tag
021802.5HXP
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Clip, Holder, Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    218
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    21.9mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; KC; PSE; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    23.25
  • DC Cold Resistance
    0.0219Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    23 J
  • Fuse Current
    2.5A
  • Diameter
    5mm