  • 0219.315MXAE
0219.315MXAE
advertisement
Manufacturer No:
0219.315MXAE
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0219.315MXAE
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0219.315MXAE
Description:
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0219.315MXAE
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    219XA
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    23mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating
    315mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; PSE; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.8mm
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Melting I2t
    1.23
  • DC Cold Resistance
    0.8475Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    202 J
  • Pre-arcing Rating
    202 A2/s
  • Body Height
    22.5mm