  • 0225003.H
0225003.H
advertisement
Manufacturer No:
0225003.H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0225003.H
Package:
2AG, 5mm x 15mm
Datasheet:
0225003.H
Description:
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0225003.H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0225003.H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    225
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.570L 4.50mmx14.48mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    31mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    CE, CSA, PSE, UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, METI, UL
  • Physical Dimension
    4.8mm x 14.9mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    4.62
  • DC Cold Resistance
    0.031Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    2AG
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    4.5mm
  • Body Height
    14.9mm